115 jaar ervaring in de advocatuur

Wet opheffing verpandingsverboden

Op 4 maart 2025 heeft de Eerste Kamer met het wetsvoorstel van de Tweede Kamer van 11 juni 2024 ingestemd. De stemming werd aangenomen met een sterke meerderheid. De nieuwe wet is erop gericht dat partijen niet meer de overdracht of verpanding van geldvorderingen kunnen uitsluiten in een overeenkomst. Dit was op grond van Artikel 83 lid 2 Burgerlijk Wetboek Boek 3 mogelijk.

Reden achter het wetsvoorstel

De wet maakt het niet meer mogelijk om in overeenkomsten een beperking op te nemen dat men een vordering niet meer mag verpanden of cederen.  In de financiële wereld vereisen banken vaak dat bedrijven een pandrecht moeten vestigen ten behoeve van de bank. Dit pandrecht wordt ook gegeven over bestaande en toekomstige vorderingen, voor zover de rechtsverhouding met betrekking tot die toekomstige vordering reeds bestaat.

Als je klant echter afspreekt dat de vorderingen die uit de overeenkomst volgen niet voor pand vatbaar zijn, dan kan de bank geen pandrecht meer vestigen. Banken worden hierdoor minder happig om vreemd vermogen beschikbaar te stellen voor bedrijven, waardoor rentes hoger worden of zelfs helemaal geen financiering wordt verstrekt.

Hoe ziet de nieuwe wet eruit?

Voor alle wijzigingen kunt u de publicatie in de Staatscourant raadplegen. In het kort wijzigt het volgende.

Uitsluiting van de overdraagbaarheid of verpandbaarheid is niet mogelijk als het een geldvordering op naam betreft die voortkomt uit de uitoefening van een beroep of bedrijf. Een beding tussen schuldeiser en schuldenaar dat ertoe strekt de overdraagbaarheid of verpandbaarheid van een dergelijke geldvordering geheel of gedeeltelijk uit te sluiten dan wel vervreemding of verpanding ervan tegen te gaan, is nietig

In andere woorden wordt het voor bedrijven niet meer mogelijk om een verpanding te verbieden. Hierop zijn een aantal uitzonderingen, namelijk:

  1. vorderingen uit een betaal- of spaarrekening,
  2. vorderingen uit een krediet- of geldleningsovereenkomst,
  3. vorderingen voor een clearinginstelling zoals bedoeld in de Wet financieel toezicht.

Wanneer gaat de nieuwe wet gelden?

Wij verwachten dat de nieuwe wet per 1 juli 2025 in werking treedt. Hierdoor zijn cessie- en verpandingsverboden nietig die per die datum zijn gesloten. De nietigheid van bestaande bedingen treedt in werking vanaf drie maanden na de inwerkingtreding van de Wet opheffing verpandingsverboden.

Meer van dit soort artikelen lezen? Kijk verder op onze algemene nieuwspagina of zoek gelijk een advocaat van ons kantoor in ons overzicht die u verder gaat helpen.

Vragen over een cessie- of verpandingsverbod in combinatie met deze nieuwe wet? Neem contact op!

Bel nu 076 - 5 136 198